Унгария 1-3 Швейцария: Ударът на Breel Embolo в добавеното време слага край на надеждата за късно завръщане на унгарците, тъй като Granit Xhaka и Co правят силен старт в група A
Daily Mail | 2024-06-20 | 10:29:35

Преди три години Швейцария нокаутира Франция, преди да загуби от Испания на четвъртфинала и те ще се завърнат тук в сряда, знаейки, че победа срещу Шотландия почти ще осигури класиране за осминафиналите.

И Джака, който призна, че е бил изненадан колко бедна е била Шотландия в петък вечерта, каза, че очаква реакция от страна на Стив Кларк, който знае, че поражението ще вероятност да сигнализира за края на техния турнир.

Швейцария отбеляза два гола през първото полувреме, преди да добави трети в добавеното време, за да победи Унгария с 3-1 в Кьолн в събота следобед

Роденият в Лондон Квадво Дуа (вдясно) откри гола за Швейцария след само 12 минути

Унгарският полузащитник на Ливърпул Доминик Собошлай (вляво) се бореше да направи впечатление като Швейцария поведе рано

Играйте нататък Ябълка Spotify

В тази битка на два отбора, сочени за потенциални тъмни коне в турнира, и двамата знаеха, че след мача на Шотландия срещу Германия, победа ще ги постави в силна позиция.

Унгария пристигна в отлична форма, след като остана непобедена в квалификациите, а Доминик Собошлай от Ливърпул стана най-младият капитан в историята на Европейското първенство само на 23 години, докато Джака - току що направи дубъл в лигата и купата с Байер Леверкузен в Германия - водеше швейцарски отбор, който имаше имена като Ян Зомер, Мануел Аканджи и Фабиан Шар.

Дванадесет минути по-късно Аканджи намери Ебишер в последната трета и халфът на Болоня вкара страхотен удар през унгарската задна линия към Дуа, който реализира с такова спокойствие, че ще ви бъде простено, ако откажете да повярвате, че това е едва втората му международна игра.

След като вкара 13 гола за Лудогорец Разград в България, Дуа бе избран пред Емболо от Монако и Зеки Амдуни от Бърнли, а Джердан Шакири беше оставен на пейката при обаждане това повдигна вежди преди началото, но беше оправдано в рамките на началния четвърт час.

Мишел Ебишер (вдясно) удвои преднината на Швейцария след удара на полувремето със силен удар отвън кутията

Унгарският нападател Барнабас Варга (в средата) се нахвърли върху объркването в наказателното поле, за да нанесе удар с глава над линията

Брел Емболо (вляво) отрече Унгария от всякакви надежди за завръщане, като отбеляза дълбоко в добавеното време

„Той (Дуа) е играч, когото познаваме добре в Швейцария“, каза Якин. „Сега останалата част от Европа знае. Знаем колко добре се движи в наказателното поле. Той е страхотен играч", добави шефът на Швейцария.

Швейцария получи секунда на ръба на полувремето, когато Аебишер изви топката чудесно в далечния край корнер извън наказателното поле за първия си международен гол.

Това беше най-малкото, което заслужаваха и напомняне за Унгария да промени нещата, които започнаха второто полувреме с по-атакуващ подход.

Варга стреля с глава от златна възможност още минути по-късно, вкара пронизващ удар с глава от възхитително центриране на Szoboszlai, за да създаде вълнуващ завършек .

Халфът на Байер Леверкузен Гранит Джака (вдясно) беше влиятелен при пришпорването на Швейцария

Мениджърът на Швейцария Мурат Якин беше доволен, когато неговият отбор си осигури доминираща победа

Значително превъзхождащите числено унгарски фенове зад вратата на Швейцария започнаха да подскачат, докато техният отбор търсеше изравняване с италианския треньор Марко Роси, който изпрати друг нападател след 6 фута 3в Мартин Адам, докато Якин изпрати Емболо и Амдуни в опит да довършат мача.

И това беше Емболо - който беше аут през по-голямата част от сезон с контузия на ACL - който имаше последната дума, губейки наколенката си, докато тичаше към вратата, преди спокойно да хвърли топката над Гулачи, за да изпрати швейцарските привърженици в Kurve Schweiz в екстаз.